• سایت رسمی دفتر حضرت آيت الله العظمى وحيد خراسانى

  توصیه های معظم له به روحانیون در خصوص ایام اربعین و شهادت ارکان دین و مذهب


  بیانات معظم له به مناسبت ایام دهه آخر صفر۱۴۳۷
  توصیه های معظم له به روحانیون در خصوص ایام اربعین و شهادت ارکان دین و مذهب
  بسم الله الرحمن الرحیم
  الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد وآله الطاهرین سیما بقیة الله في الأرضین واللعن علی أعدائهم إلی یوم الدین
  قال أمیرالمؤمنین(علیه السلام): الفرصة تمر مر السحاب فانتهزوا فرص الخير
  کلمات آن حضرت دون کلام خالق و فوق کلام مخلوق . هر جمله ای درایتش و فقه اش بسیار قابل تأمل است . فرصت می گذرد همچنانکه ابر می گذرد . تشبیه فرصت به ابر بابی از علم است . ابر منشأ باران است ، باران مایه ی حیات زمین است ، فرصت ابری است که در زندگی باران رحمت را می بارد و خیرات به این باران می روید. فانتهزوا فرص الخير .
  ایام اربعین، شهادت خاتم النبیین ، شهادت امام حسن بن علی ، امام علی بن موسی ، بهاری است که دلها آماده ی ابر رحمت علم و فقاهت است . نتیجه ی این درس و بحث، نجات مردم در عصر غیبت از ظلمات جهل و شبهات است . این ایام را مغتنم بشمارید . گذشت دهه ی آخر صفر سال قبل کأن لم یکن . خوشا به حال آن کسانی که از این فرصت استفاده کردند، یک دل را به خدا آشنا کردند ، به امام زمان بذر معرفت پاشیدند . امسال هم می گذرد، این فرصت را از دست ندهید .
  مسئولیت ما سنگین است . اگر در این دعایی[عهد] که هر روز خوانده می شود ، فکر کنید ، بهت آور است . چیست این کلمات ؟ " اللهم اجعلني من أنصاره وأعوانه ،والذابين عنه " بارالها! مرا از انصار و یاوران امام زمان قرار بده ، کاری کن که من عون او باشم ، مهم این است : والذابين عنه، مرا از کسانی قرار بده که از آن حضرت ذَب کنم ، دفع کنم .
  دوران غیبت، عصر امتحان بزرگی است برای شما ؛ چون مسئولیت کفالت ایتام امیرالمؤمنین در عصر غیبت به عهده ی کسانی است که ملبس به لباس خدمت به آن حضرت اند . سعی کنید منطقه ی محرومی را پیدا کنید ؛ این ایام، نفوس مستعد است ، از این استعداد به وسیله ی بهار اربعین و نسیم شهادت ارکان دین، قلب ها مستعد است[برای] پاشیدن بذر معرفت ، اطاعت ، شناخت خدا ، شناخت ولیّ وقت ، من منه الوجود، من به الوجود . اگر بتوانید در این ایام یکنفر را با من منه الوجود آشنا کنید یا با من به الوجود ، اجر صد سال نماز هر شب تا صبح ، روزه ی هر روز، در نامه ی عملت نوشته می شود .
  چه کردند؟!
  قوم إذا نودوا لدفع ملمة * والخيل[القوم] بين مدعس ومكردس
  لبسوا القلوب على الدروع وأقبلوا * يتهافتون على ذهاب الأنفس({^معالي السبطين ۲ : ۱۹ ، اللهوف : ص ۴۸؛ مقتل الحسين ( عليه السلام ) لأبي مخنف ، ۲۲۳: كسانى بودند كه وقتى براى رفع گرفتارى خوانده می شدند ، در حالى كه دشمنان پشت به پشت نيزه دار و مسلح بودند ، دلهاى خويش را روى زره می پوشيدند و خود را در دهان مرگ می افكندند^})
  دلها را روی زره ها پوشیدند ، رفتند به میدان. برای چه ؟ برای اینکه جان بدهند و این دین و این مذهب را احیاء کنند .
  آنچه مهم است فقه حدیث است نه روایت ؛ درایت. ما به دو روایت اکتفا می کنیم ، حجت بر همه تمام بشود ؛ اگر فرصت شد در فقه این دو روایت مختصری بحث می کنیم:
  عن أبی محمد العسکری، قال: قال علی بن ابی طالب-علیه السلام- مَنْ كَانَ... – خوب اهلش دقت کنند- مَنْ كَانَ مِنْ شِيعَتِنَا... – هر جمله ای بابی است از علم - مَنْ كَانَ مِنْ شِيعَتِنَا عَالِماً بِشَرِيعَتِنَا، فأَخْرَجَ ضُعَفَاءَ شِيعَتِنَا مِنْ ظُلْمَةِ جَهْلِهِمْ إِلَى نُورِ الْعِلْمِ الَّذِي حَبَوْنَاهُ بِهِ جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ عَلَى رَأْسِهِ تَاجٌ مِنْ نُورٍ يُضِي‏ءُ لِأَهْلِ جَمِيعِ الْعَرَصَاتِ، وَ عَلَيْهِ حُلَّةٌ لَا يَقُوّمُ لِأَقَلِّ سِلْكٍ مِنْهَا الدُّنْيَا بِحَذَافِيرِهَا. ثُمَّ يُنَادِي مُنَادٍ: يَا عِبَادَ اللَّهِ! هَذَا عَالِمٌ مِنْ تَلَامِذَةِ بَعْضِ علماء آلِ مُحَمَّدٍ أَلَا فَمَنْ أَخْرَجَهُ فِي الدُّنْيَا مِنْ حَيْرَةِ جَهْلِهِ فَلْيَتَشَبَّثْ بِنُورِهِ، لِيُخْرِجَهُ مِنْ حَيْرَةِ ظُلْمَةِ هَذِهِ الْعَرَصَاتِ إِلَى نَزْهِ الْجِنَان‏ فَيُخْرِجُ كُلَّ مَنْ كَانَ عَلَّمَهُ فِي الدُّنْيَا خَيْراً، أَوْ فَتَحَ عَنْ قَلْبِهِ مِنَ الْجَهْلِ قُفْلًا، أَوْ أَوْضَحَ لَهُ عَنْ شُبْهَة.({^بحارالانوار. ج۲. ص۲^})
  این روایت درایتش مهم است ، جمله به جمله بحث دارد، ما فقط به بعضی به نحوه اشاره می گذریم:
  هر کس از شیعه ی ما عالم به شریعت ما. عالم! - العلم نور يقذفه الله في قلب‏ من أراد أن یهدیه – کسی که از شیعه ی ما باشد، این شرط اول . پیروی ما باشد، شرط دوم . عالم باشد به شریعت ما. برای مردم از سیاست نبافد ، روزنامه نخواند . عالماً بشریعتنا فأخرج ضعفاء شیعتنا ، از ظلمت جهل به نور علمی که ما به او دادیم . علم به درس خواندن تنها نیست ، اینها مقتضی است . علت تامه وقتی است که مقتضی توأم باشد به شرایط ، شرایط هم باز دو قسم است : مکمل فاعل، متمم قابل . سوم: رفع موانع؛ بعد اثر ظاهر می شود . فأخرج شیعتنا از ظلمت جهل شان به نور علمی که ما به او عطا کرده ایم .
  ... روز قیامت می آید اما با دو خصوصیت : یکی بر سر ، یکی بر تن . کلمات ائمه غوغا است از فصاحت و بلاغت؛ بیان تمام دقائق . بر سر تاجی است از نور ، آن تاج یضیء، اضائه می کند؛ بین نور و ضیاء فرق است . فقه حدیث فی غایة الإشکال. هو الذی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِياءً وَ الْقَمَرَ نُورا . تعبیر حضرت اینجا به ضیاء است. تَاجٌ مِنْ نُورٍ يُضِي‏ءُ لِأَهْلِ جَمِيعِ الْعَرَصَات‏. این تاج چه نوری دارد که تمام عرصه ی محشر را منور می کند ؟! این سر. اما بدن : وَ عَلَيْهِ حُلَّة... بر بدن حله ای پوشیده که تمام دنیا... اولاً دنیا را بشناس تا حدیث را بفهمی . نص قرآن است: زَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِزِينَةٍ الْكَوَاكِبِ. [نور]این کهکشان ها که بعد از میلیاردها سال سیر نور با سیر هر ثانیه سیصد فرسخ به ما می رسد ، تمام این دنیا از زمین، با آسمان، با آن کهکشان ها، ارزش کمترین رشته ی این حله را ندارد . این هم بدن ، آن هم سر .
  خواه ناخواه با این تاج و با این حله اهل محشر مبهوت هستند که این کیست . بعد منادی ندا می کند: يَا عِبَادَ اللَّهِ! هَذَا عَالِمٌ مِنْ تَلَامِذَةِ بَعْضِ علماء آلِ مُحَمَّدٍ. این شخص عالمی است اما از تلامذه ی بعض علمای اهل بیت . ألا... - این کلمات ألا برای تنبیه، لطافتی از نظر درایت حدیث دارد.- ألا فَمَنْ أَخْرَجَهُ فِي الدُّنْيَا مِنْ حَيْرَةِ جَهْلِهِ فَلْيَتَشَبَّثْ بِنُورِه. چه نوری است که دستآویز تمام آنهایی است که از او استفاده کرده اند. بعد خطاب می آید : اینها را از ظلمات عرصات برسان به نور . آن نور چه نوری است؟ الله نور السماوات و الأرض ، به همچو نوری نائل بشوند .
  بعد، کاری که او کرده ، این است: مَنْ كَانَ عَلَّمَهُ فِي الدُّنْيَا خَيْرا ، این جمله ی اولی - خوب اهلش دقت کنند- سه مطلب است : اول: من علمه فی الدنیا خیرا ، دوم: فَتَحَ عَنْ قَلْبِهِ مِنَ الْجَهْلِ قُفْلا. - تعبیر غوغاست - بگشاید از دل او از جهل قفلی را . این اشاره است به آن آیه: أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها . کلید این قفل جهل چیست ؟ کلمات اهل بیت عصمت. نبافید برای مردم . کلمات مواعظ بحار را از چهارده معصوم برای مردم بخوانید ، قلوب را باز کنید از اغفال جهالات. این اول. - أو فتح... - عَلَّمَهُ فِي الدُّنْيَا خَيْرا. این اول . باز کلمه ی خیر اشاره است به معلم الخیر یستغفر له من فی السماوات والأرض تا برسد به حیتان بحر. این اثر تعلیم خیر . أو فتح عَنْ قَلْبِهِ مِنَ الْجَهْلِ قُفْلا. یکی از آن اغفال جهالات را از قلب جهال شیعه باز بکند . سوم: أَوْ أَوْضَحَ لَهُ عَنْ شُبْهَة. این سه کار برنامه ی تبلیغ است : تعلیم خیر ، اضاحه شبهات، فتح اغفال جهالات . این حدیث را برنامه ی سفرتان قرار بدهید .
  بعد نتیجه چیست ؟ ثمره چیست ؟ وقت هست؟ ...نیست؟ رسیدیم به ثمره، ماند ...

  در خواست شما با موفقیت ثبت شد

  OK
 • صفحه نخست
 • اخبار
 • صوتی و تصویری
 • بیانات
 • بیانات برگزیده
 • مراسم دفتر
 • درس ها
 • تفسیر قرآن کریم
 • احکام شرعی
 • مسائل شرعی
 • سؤالات شرعی
 • ارسال استفتاء
 • ارشادات
 • نکته ها و حکایت ها
 • رهنمود ها و توصیه ها
 • اعتقادی و اخلاقی
 • آثار و تألیفات
 • کتاب ها
 • اشعار معظم له
 • زندگینامه
 • ارتباط با ما
 • دفتر مرجعیت
 • تماس با ما